Правове регулювання сурогатного материнства в Україні

Правові питання програми сурогатного материнства в Україні є одним із найважливіших елементів, дотримання яких дозволяє успішно виконати програму та без обмежень отримати всі батьківські права після народження дитини. Ось чому правильна реалізація та виконання кожного етапу програми є такими важливими.

Отже, сурогатне материнство – це один з методів лікування безпліддя з використанням допоміжних репродуктивних технологій за участі сурогатної мами.

Сурогатне метеринство – це легалізоване лікування безплідння на території України, яке регулюється законодавством України.

Правове регулювання сурогатного материнства в Україні встановлюється:

  • Цивільним кодексом України від 16.01.2003 року № 435-IV;
  • Сімейним кодексом України від10.01. 2002 року № 2947-III;
  • Законом України «Про основні закони України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 року № 2801-XII;
  • Наказом Міністерства охорони здоров’я України  «Про затвердження Порядку використання допоміжних репродуктивних технологій в Україні” від 09.09.2013 року № 787;
  • Законом України ” Про державну реєстрацію актів цивільного стану” від 01.07.2010 року № 2398-VI;
  • Наказом Міністерства юстиції України «Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні» від 18.10.2000 року № 52/5.

Відповідно до законодавства сурогатне материнство може здійснюватись в закладах охорони здоров’я України при письмовій згоді подружжя

(лише чоловік та жінка, які зареєстрували свій шлюб, можуть брати участь в лікування безпліддя з використанням сурогатного материнства) та за наявності медичних показань для такої програми.

Медичні показання для програми сурогатного материнства, а також програм з використанням ооцитів чи донорства сперматозоїдів встановлюються Міністерством охорони здоров’я України.

Однак генетичниз зв’язок подружжя чи одного з них з дитиною, що була заплідненою за допомогою допоміжних репродуктивних технологій, є обов’язковою умовою проведення програми сурогатного материнства. Сурогатна мама також не може мати жодного генетичного зв’язку з цією дитиною.

Відбір кандидата суроганої мами також проводиться відповідно до законодавства України та передбачає відсутність яких-небуть медичних протипоказів та наявність власної здорової дитини сурогатної матері.

Сурогатна мама може брати участь в програмі сурогатного материнства тільки після заключення  з супрогами договору про сурогатне материнство, який повинен бути завершеним нотаріально.

Як вже відмічалось, відповідно до законодавства України також дозволено використовувати донорство ооцитів, або донорство спермив програмах сурогатного материнства.

Є також список вимог до донорів, такі як вік (від 18 до 36 років для донорів ооцитів та від 20 до 40 років для донорів сперми), наявність здорової дитини, відсутність медичних протипоказів та інші передбачені вимоги.

У будь – якому випадку законодавство України однозначно встановлює, що донор ооцитів, або донор сперми чи сурогатна мама не можуть бути визнаними батьками дитини, що народилась з використанням сурогатного материнства/ чи шляхом донорства ооцитів, або спермитозоїдів.

Подружжя є батьками новонародженної дитини.

Завдяки цьому положенню законодавства України після реєстрації народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану України (РАЦС) у свідоцтві про народження дитини подружжя реєструється як батьки дитини. Сурогатна мама в свідоцтві про народження дитини не згадується.

Після реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження батьки можуть вільно виконувати свої батьківські обов’язки, примати рішення стосовно своєї дитини, виїхати в країну власного проживання.

Повернення в країну проживання подружжя з новонародженою дитиною є останнім кроком для іноземців та залежить від законодавства країни проживання подружжя та положення посольства цієї країни в Україні. Процедура виїзду іноземців з новонародженою дитиною потребує консультації та офіційних відповідей від посольства, співпраці юриста та представників посольства і виконання рядку юридичних дій, в тому числі легалізації свідоцтва про народження дитини в Україні відповідно до законодавства країни проживання батьків та підготовки інших правових документів, необхідних для посольства.

Після відвідування посольства та подачі документів батьки можуть вільно покинути територію України та поїхати в країну походження з новонародженою дитиною.

Asset 1@4xва

Контакты

+380672330310
fsa@adonis-o.com.ua

Fertility

Всеукраинская программа донорства и суррогатного материнства от Fertility Solutions Agency

compass

Медицинский партнер

Центр здоровья семьи ADONIS FAMILY
г. Киев, ул. Днепровская набережная, 26-К, 2 мин. от м. Осокорки

Scroll to Top